| Product |
|---|
| Product type | Network camera |
| Manufacturer’s warranty | 5-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Physical properties |
|---|
| Form factor | Fixed camera |
| Application | Indoor surveillance |
| Weight | 1.74 kg |
| Connectivity |
|---|
| Connectors | 1 x 2.5 mm audio female (4-pole), 1 x RJ45 |
| WLAN | No |
| Optical properties |
|---|
| Resolution | 2880 x 2160 |
| Focal length | 3.7 mm |
| Lens | Non-exchangeable |
| Horizontal field of view | 115° |
| Vertical field of view | 89.2° |
| Performance |
|---|
| Frame rate | 25 fps |
| Memory |
|---|
| Memory | microSD/microSDHC/microSDXC card slot |
| General |
|---|
| Power supply | PoE (802.3af), PoE+ (802.3at) |
| Security |
|---|
| Protection rating | IK11, IP66, IP69, IP6K9K |
| Includes |
|---|
| Includes | Mounting accessories, Quick start guide |
| Features |
|---|
| Features | Active tampering alarm, Alarm input/output, AXIS Audio Analytics, AXIS Live Privacy Shield, AXIS Object Analytics, Axis Zipstream, Motion detection, Lightfinder, WDR (Wide Dynamic Range) |
| Integrated microphone | Yes |
| Infrared-sensitive | Yes |
| Version |
|---|
| Version | Europe |