| Product |
|---|
| Product type | Notebook (industrial) |
| Manufacturer’s warranty | 3-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Display |
|---|
| Display size | 33.8 cm (13.3") |
| Physical resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Brightness | 1400 cd/m² |
| Touchscreen | Multi-touch |
| Processor |
|---|
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | Intel Core Ultra 7 255H, 2.0 GHz |
| Memory |
|---|
| RAM | 32 GB |
| RAM type | DDR5 |
| Operating system |
|---|
| Operating system | Windows 11 Pro 64-bit |
| Graphics |
|---|
| Graphics type | Onboard / dedicated |
| Graphics | Intel Arc graphics |
| Storage |
|---|
| SSD | 1 TB |
| Connectivity |
|---|
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Connectors | 1 x mic / headphones combo, 1 x DC in, 1 x HDMI, 1 x RJ45, 1 x RS-232, 1 x Thunderbolt 4, 1 x VGA, 2 x USB 3.2 Type-A, RS-232 |
| Features |
|---|
| Built-in webcam | 5 MP |
| Keypad | Multi-touch touchpad, Background illumination |
| Incl. AC adapter | Yes |
| Minimum power supply output (W) | 0.1 W |
| Maximum power supply output (W) | 65 W |
| Fast charging via USB Power Delivery | No |
| Drives |
|---|
| Drives | - |
| Performance |
|---|
| Battery cells | 3 cells |
| Battery technology | Li-ion |
| Battery capacity | 2 x 6900 mAh |
| Special features |
|---|
| Special features | AI capabilities, Replaceable battery, Copilot key, Increased temperature range, LCD display, Sunlight-readable PCT multi-touch screen |
| Physical properties |
|---|
| Dimensions (W x H x D) | 342 x 54 x 281 mm |
| Weight from | 2.80 kg |
| Security |
|---|
| Security | TPM 2.0, Smart card reader, Kensington standard slot |
| Protection rating | IP66, MIL-STD 461G, MIL-STD 810H |
| Includes |
|---|
| Includes | Battery, Stylus, Power supply (90 W) |
| Version |
|---|
| Version | German |