| Product |
|---|
| Product type | Notebook (industrial) |
| Display |
|---|
| Display size | 35.6 cm (14.0") |
| Physical resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Brightness | 1200 cd/m² |
| Touchscreen | Multi-touch |
| Design |
|---|
| Colour | Black |
| Processor |
|---|
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor model | Intel Core Ultra 5 235H, 2.4 GHz |
| Memory |
|---|
| RAM | 16 GB |
| RAM type | DDR5 |
| RAM (max.) | 64 GB |
| Operating system |
|---|
| Operating system | Windows 11 Pro 64-bit |
| Graphics |
|---|
| Graphics type | Onboard / - |
| Graphics | Intel Graphics |
| Storage |
|---|
| SSD | 512 GB |
| Memory card reader | microSD |
| Connectivity |
|---|
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Connectors | 1 x mic / headphones combo, 1 x HDMI, 1 x RJ45, 1 x Thunderbolt 4, 2 x USB 3.2 Type-A |
| Features |
|---|
| Built-in webcam | 5 MP, Infrared camera |
| Keypad | Background illumination |
| Incl. AC adapter | Yes |
| Maximum power supply output (W) | 110 W |
| Fast charging via USB Power Delivery | No |
| Drives |
|---|
| Drives | - |
| Performance |
|---|
| Battery life (max.) | 12 hours |
| Battery technology | Li-ion |
| Battery capacity | 6500 mAh |
| Special features |
|---|
| Special features | AI capabilities, Can be operated with gloves, Increased temperature range, Backlight, LCD display, Sunlight-readable PCT multi-touch screen |
| Physical properties |
|---|
| Dimensions (W x H x D) | 354 x 54 x 301 mm |
| Weight from | 3.35 kg |
| Security |
|---|
| Security | TPM 2.0, Self-encrypting drive (SED) - TCG OPAL, Password protection, Kensington standard slot, Intel vPro technology |
| Protection rating | IP66, MIL-STD 810H |
| Includes |
|---|
| Includes | Stylus, Power cable, Power supply (110 W), Cleaning cloth |
| Version |
|---|
| Version | German |