Tap to zoom in
1 of 5
Dell
Dell Pro Max 16 Plus U7 32GB/1TB PRO3000
Display size: 40.6 cm (16.0") - Physical resolution: 1920 x 1200 WUXGA - Processor model: Intel Core Ultra 7 265HX, 2.6 GHz - RAM: 32 GB - Graphics: 12 GB NVIDIA RTX PRO 3000 Blackwell, Intel Graphics... more
The product is no longer available.
The Dell Pro Max 16 Plus Workstation sets new standards in mobile AI performance with the Qualcomm AI 100 PC Inferencing Card.
It delivers desktop-level workstation power and enables local inferencing of large models with up to 109 billion parameters without cloud latency.
Powered by NVIDIA RTX PRO Blackwell GPUs and Intel Core Ultra processors with integrated NPUs, the workstation handles complex AI workloads such as deep learning and LLM training with efficiency.
It optimises resources, extends battery life and ensures secure, low-latency AI processing directly on-site.
Certification for over 100 ISV applications ensures seamless compatibility with TensorFlow, PyTorch and MATLAB.
Integrated into the Dell AI Factory with NVIDIA, the workstation offers flexible scalability from edge to data centre.
e-Value Code: BTP106_MB16250_CZSK
Dell Pro Max 16 Plus U7 32GB/1TB PRO3000
| Product | |
|---|---|
| Product type | Mobile workstation |
| Display | |
| Display size | 40.6 cm (16.0") |
| Display surface | Anti-reflective |
| Physical resolution | 1920 x 1200 WUXGA |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Contrast | 1300:1 |
| Touchscreen | No |
| Design | |
| Colour | Black |
| Processor | |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | Intel Core Ultra 7 265HX, 2.6 GHz |
| Memory | |
| RAM | 32 GB |
| RAM type | DDR5 |
| Clock speed | 6400 MHz |
| RAM modules (built in / max.) | 2 / 2 |
| RAM (max.) | 64 GB |
| Operating system | |
| Operating system | Windows 11 Pro 64-bit |
| Graphics | |
| Graphics type | Onboard / dedicated |
| Graphics | 12 GB NVIDIA RTX PRO 3000 Blackwell, Intel Graphics |
| Storage | |
| SSD | 1 TB |
| SSD form factor | 1 x M.2 PCIe |
| Memory card reader | SD |
| Connectivity | |
| Wireless | Bluetooth, NFC, WLAN |
| Connectors | 1 x HDMI, 1 x Thunderbolt 4, 1 x RJ45, 1 x audio in/out, 2 x USB 3.2 Type-A, 2 x Thunderbolt 5 |
| Features | |
| Built-in webcam | 8 MP 4K UHD, Infrared camera |
| Keypad | Background illumination |
| Drives | |
| Drives | - |
| Performance | |
| Battery cells | 6 cells |
| Battery technology | Li-poly |
| Battery capacity | 96 Wh |
| Special features | |
| Special features | Noise reduction, Quick charging function |
| Physical properties | |
| Dimensions (W x H x D) | 360 x 31 x 259 mm |
| Weight from | 2.50 kg |
| Security | |
| Security | Fingerprint sensor, Smart card reader, TPM 2.0, Windows Hello |
| Sustainability | |
| Sustainability certifications | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold Climate+ (varies by country), TCO Certified 9 |
| Includes | |
| Includes | Power supply (280 W) |
| Version | |
| Version | Czech Republic |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certifications | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold Climate+ (varies by country), TCO Certified 9 |
Certifications