Tap to zoom in
1 of 6
Panasonic
Panasonic FZ-55 mk2 FHD Touch Toughbook
Display size: 35.6 cm (14.0") - Processor model: Intel Core i5-1145G7, 2.6 GHz - RAM: 8 GB - SSD: 512 GB - Battery life (max.): 18 hours... more
The product is no longer available.
FZ-55 MK2 Full HD Notebook with Touchscreen, 2 MP Infrared Camera, Serial, VGA, 4th USB
Toughbook 55 with Windows 11 Pro, robust magnesium housing,
Flexible configurations and module slot make it the most flexible ruggedised Toughbook in a 35.5 cm (14") format. Its unique 'honeycomb' design and splash resistance ensure uncompromised outdoor durability. A huge array of configuration options and modular expandability make it easy to have the exact device you need.
We recommend: Get in touch to discuss your requirements on a ruggedised notebook and create the exact configuration for your needs.
Panasonic FZ-55 mk2 FHD Touch Toughbook
| Product | |
|---|---|
| Product type | Notebook (industrial) |
| Manufacturer’s warranty | 3-year on-site pick-up service (see manufacturer's website for details) |
| Display | |
| Display size | 35.6 cm (14.0") |
| Physical resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen | Multi-touch |
| Design | |
| Colour | Black, Silver |
| Processor | |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor model | Intel Core i5-1145G7, 2.6 GHz |
| Memory | |
| RAM | 8 GB |
| RAM (max.) | 64 GB |
| Operating system | |
| Operating system | Windows 11 Pro 64-bit |
| Graphics | |
| Graphics type | Onboard / - |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | |
| SSD | 512 GB |
| Memory card reader | microSD |
| Connectivity | |
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Connectors | 1 x HDMI, 1 x Thunderbolt 4, 1 x mic / headphones combo, 1 x RJ45, 1 x VGA, 1 x serial, 3 x USB 3.2 Type-A |
| Features | |
| Built-in webcam | Infrared camera |
| Drives | |
| Drives | - |
| Performance | |
| Battery life (max.) | 18 hours |
| Battery technology | Li-ion |
| Battery capacity | 6500 mAh |
| Special features | |
| Special features | Increased temperature range, LCD display, Carrying handle |
| Physical properties | |
| Dimensions (W x H x D) | 345 x 33 x 272 mm |
| Weight from | 2.08 kg |
| Security | |
| Protection rating | IP53, MIL-STD 810H |
| Includes | |
| Includes | Power supply (110 W), Cleaning cloth |
| Version | |
| Version | Belgium |