Clic para ampliar
1 de 9
Apple
Apple MacBook Pro 16 M5 Pro 48GB/1TB pla
Tamaño de la pantalla: 41,05 cm (16,2") - Modelo de procesador: Apple M5 Pro Chip, 18 núcleos - Memoria RAM: 48 GB - SSD: 1 TB - Autonomía de la batería (máx.): 24 horas... más
7,4
/10
2766,99 €2766,99 €
Precio bruto: 3348,06 € incl. 581,07 € IVA excl. costes de transacción/gastos de envío
Canon: 5,33 € (IVA no incluido)
Entrega estimada el 29. mayo. En el caso de cantidades más grandes, es posible que se alarguen los plazos de entrega.
Pocas unidades disponibles
BUCKLE UP - Along with a next-generation CPU, faster unified memory and up to 2x faster SSD storage, M5 Pro and M5 Max feature a more powerful GPU with a Neural Accelerator built into each core, delivering faster AI performance and on-device training capabilities. So you can blaze through demanding workloads at mind-bending speeds.
UILT FOR AI - Apple silicon, and every major component that powers it, is designed to run demanding on-device AI workloads like LLM inference and training. And Apple Intelligence helps you write, express yourself, and get things done effortlessly with groundbreaking privacy protections at every step.
ALL-DAY BATTERY LIFE - MacBook Pro delivers the same exceptional performance whether it's running on battery or plugged in.
MACOS RUNS APPS FAST - All your go-to apps run lightning fast in macOS, including built-in apps like FaceTime and Messages. Plus, built-in virus protection and free software updates help keep your Mac running smoothly and securely.
IF YOU LOVE IPHONE, YOU'LL LOVE MAC - Mac works like magic with your other Apple devices. Copy something on iPhone and paste it on Mac. Send texts with Messages or use your Mac to answer FaceTime calls.
BRILLIANT PRO DISPLAY - The 16.2-inch Liquid Retina XDR display features 1,600 nits peak brightness, up to 1,000 nits sustained brightness and 1,000,000:1 contrast.
ADVANCED CAMERA AND AUDIO - Stay perfectly framed and sound great with a 12 MP Center Stage camera, three studio-quality mics, and six speakers with Spatial Audio and support for Dolby Atmos.
CONNECT IT ALL - Features three Thunderbolt 5 ports, a MagSafe 3 charging port, SDXC card slot, HDMI port, headphone jack and the Apple-designed N1 wireless chip for Wi Fi 7 and Bluetooth 6. And supports up to three external displays with M5 Pro, or up to four with M5 Max.
POWER ADAPTERS - Please be aware: MacBook Pro (16 inch) with M5 Pro and M5 Max comes with a USB-C to MagSafe 3 charging cable, but does not include a power adapter. A USB-C power adapter or other USB PD power source that can provide 94 W or higher is required to charge this device. For optimal charging, Apple recommends pairing this Mac with the Apple 96 W USB-C Power Adapter, or the 140 W USB-C Power Adapter if running demanding workflows, and to take advantage of fast charge (charging up to 50% in just 30 minutes).
Apple MacBook Pro 16 M5 Pro 48GB/1TB pla
| Producto | |
|---|---|
| Tipo de producto | Portátil |
| Garantía del fabricante | 1 año servicio en taller (para más información visite el sitio web del fabricante) |
| Pantalla | |
| Tamaño de la pantalla | 41,05 cm (16,2") |
| Superficie de la pantalla | Brillante |
| Resolución física | 3 456 x 2 234 |
| Relación de aspecto | 16:10 |
| Luminosidad | 1 600 cd/m² |
| Contraste | 1 000 000 : 1 |
| Pantalla táctil | No |
| Diseño | |
| Color | Plata |
| Procesador | |
| Familia de procesadores | procesador Apple M5 Pro |
| Modelo de procesador | Apple M5 Pro Chip, 18 núcleos |
| Memoria RAM | |
| Memoria RAM | 48 GB |
| Sistema operativo | |
| Sistema operativo | Apple macOS |
| Tarjeta gráfica | |
| Tipo de tarjeta gráfica | Integrada/- |
| Tarjeta gráfica | Motor neuronal de 16 núcleos (GPU 20 núcleos) |
| Medios de almacenamiento | |
| SSD | 1 TB |
| Lector de tarjetas | SD |
| Conectividad | |
| Funciones inalámbricas | Bluetooth, WLAN |
| Conexiones | 1x combo micrófono/auriculares, 1x HDMI, 1x MagSafe 3, 3 x Thunderbolt 5 |
| Equipamiento | |
| Cámara web integrada | 12 megapíxeles |
| Teclado | Trackpad Force Touch, Retroiluminación |
| Fuente de alimentación incluida | No |
| Potencia mínima (W) | 94 W |
| Potencia máxima (W) | 140 W |
| Carga rápida por USB Power Delivery | Sí |
| Unidades | |
| Unidades | Sin |
| Rendimiento | |
| Autonomía de la batería (máx.) | 24 horas |
| Tecnología de la batería | Polímero de litio |
| Capacidad de la batería | 72,4 Wh |
| Características especiales | |
| Características especiales | Carcasa de aluminio, Gama cromática P3, Pantalla Liquid Retina, Tecnología ProMotion, Pantalla True Tone, Sensor de luz ambiental |
| Características físicas | |
| Medidas (An x Alt x F) | 356 x 17 x 248 mm |
| Peso a partir de | 2,14 kg |
| Seguridad | |
| Funciones de seguridad | Fingerprint Sensor |
| Sostenibilidad | |
| Certificaciones de sostenibilidad | ENERGY STAR, EPEAT Gold (varía según el país) |
| Valor de CO2e (según el fabricante) | 284 kgCO2e |
| Cálculo valor CO2 (según el fabricante) | ISO 14040, ISO 14044, ISO 14067 |
| Índice de reparabilidad francés | 7,4/10 |
| Incluye | |
| Incluye | Cable USB tipo C - MagSafe 3 |
| Versión | |
| Versión | Español |
| Sostenibilidad | |
|---|---|
| Certificaciones de sostenibilidad | ENERGY STAR, EPEAT Gold (varía según el país) |
| Valor de CO2e (según el fabricante) | 284 kgCO2e |
| Cálculo valor CO2 (según el fabricante) | ISO 14040, ISO 14044, ISO 14067 |
| Índice de reparabilidad francés | 7,4/10 |
Certificaciones