Lenovo ThinkPad E16 G3 R5 16GB/512GB
Display size: 40.6 cm (16.0") - Processor model: AMD Ryzen 5 220, 3.20 GHz - RAM: 16 GB - SSD: 512 GB - Battery life (max.): 12 hours... more
(Review this product)
Expected delivery on 18. May.
53 items in stock.
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 AMD Notebook
| Product | |
|---|---|
| Product type | Notebook |
| Display | |
| Display size | 40.6 cm (16.0") |
| Display surface | Matt |
| Physical resolution | 1920 x 1200 WUXGA |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast | 800:1 |
| Touchscreen | No |
| Design | |
| Colour | Black |
| Processor | |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor model | AMD Ryzen 5 220, 3.20 GHz |
| Memory | |
| RAM | 16 GB |
| RAM type | DDR5 |
| Clock speed | 5600 MHz |
| RAM modules (built in / max.) | 1 / 2 |
| RAM (max.) | 64 GB |
| Operating system | |
| Operating system | Windows 11 Pro 64-bit |
| Graphics | |
| Graphics type | Onboard / - |
| Graphics | AMD Radeon 740M Graphics |
| Storage | |
| SSD | 512 GB |
| SSD form factor | 1 x M.2 PCIe |
| Connectivity | |
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Features | |
| Built-in webcam | 2 MP FHD, Infrared camera |
| Keypad | Splashproof, Background illumination, Multi-touch touchpad, Numeric keypad |
| Drives | |
| Drives | - |
| Performance | |
| Battery life (max.) | 12 hours |
| Battery technology | Li-poly |
| Battery capacity | 64 Wh |
| Special features | |
| Special features | Blue light filter, NVMe |
| Physical properties | |
| Dimensions (W x H x D) | 356 x 21 x 249 mm |
| Weight from | 1.70 kg |
| Security | |
| Protection rating | MIL-STD 810H |
| Sustainability | |
| CO2e impact (acc. to manufacturer) | 184 kgCO2e |
| CO2e benchmark (acc. to manufacturer) | PAIA |
| Includes | |
| Includes | Power supply (65 W) |