| Product |
|---|
| Product type | Mobile workstation |
| Manufacturer’s warranty | 3-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Display |
|---|
| Display size | 39.6 cm (15.6") |
| Display surface | Matt |
| Physical resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Contrast | 700:1 |
| Touchscreen | No |
| Design |
|---|
| Colour | Black |
| Processor |
|---|
| Processor family | Intel Core i9 |
| Processor model | Intel Core i9-10885H, 2.4 GHz |
| Memory |
|---|
| RAM | 64 GB |
| RAM type | DDR4 |
| Clock speed | 2400 MHz |
| RAM modules (built in / max.) | 2 / 4 |
| RAM (max.) | 128 GB |
| Operating system |
|---|
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit |
| Graphics |
|---|
| Graphics type | Onboard / dedicated |
| Graphics | 6 GB NVIDIA Quadro RTX 3000, Intel UHD Graphics |
| Storage |
|---|
| SSD | 1024 GB |
| SSD form factor | 1 x M.2 PCIe |
| Memory card reader | SD |
| Connectivity |
|---|
| Wireless | Bluetooth, WLAN, WWAN |
| Wireless cellular modem | Sierra Wireless EM7421 |
| Mobile network standard | 4G / LTE Advanced |
| Connectors | 1 x mic / headphones combo, 1 x HDMI, 1 x RJ45, 1 x USB 3.0 Type-A, 1 x VGA, 2 x USB 3.1 Type-A |
| Features |
|---|
| Built-in webcam | 2 MP FHD |
| Performance |
|---|
| Battery life (max.) | 12 hours |
| Battery cells | 8 cells |
| Battery technology | Li-ion |
| Battery capacity | 6700 mAh |
| Physical properties |
|---|
| Dimensions (W x H x D) | 380 x 32 x 258 mm |
| Weight from | 2.70 kg |
| Security |
|---|
| Security | TPM 2.0, Smart card reader, Intel vPro technology |
| Version |
|---|
| Version | Europe |