| Product |
|---|
| Product type | Dock |
| Manufacturer’s warranty | 2-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Connectivity |
|---|
| Connectors | 1 x DC in, 1 x 3.5 mm audio female, 1 x RJ45, 2 x HDMI, 2 x USB 3.1 Type-A, 2 x USB 3.1 Type-C |
| Memory card reader | SD |
| Security |
|---|
| Security | Kensington standard slot |
| Performance |
|---|
| Power (max.) | 100 W |
| Resolution (max.) | 4096 x 2160 at 60 Hz |
| Supported monitors | 2 |
| Requirements |
|---|
| Supported interface | USB-C |
| Supported operating systems | Apple macOS, Google Chrome OS, Windows |
| Physical properties |
|---|
| Dimensions (W x H x D) | 170 x 83 x 17 mm |
| Weight | 0.220 kg |
| General |
|---|
| Compatible devices | Universal |
| Version |
|---|
| Version | Europe |