| Product |
|---|
| Product type | Thin client |
| Manufacturer’s warranty | 2-year bring-in, 5-year bring-in upon registration (see manufacturer's website for details) |
| Processor |
|---|
| Processor family | AMD Ryzen Embedded R1000 series |
| Processor model | AMD Ryzen Embedded R1505G, 2.40 GHz |
| Memory |
|---|
| RAM | 4 GB |
| RAM type | DDR4 |
| RAM modules (built in / max.) | 2 / 2 |
| RAM (max.) | 8 GB |
| Graphics |
|---|
| Graphics | AMD Radeon Vega 3 Graphics |
| Storage |
|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Connectivity |
|---|
| Network card | Ethernet 10/100/1000 Mb/s |
| Connectors | 1 x audio in, 1 x audio out, 1 x RJ45, 1 x serial, 1 x USB 3.1 Type-C, 2 x DisplayPort, 2 x USB 2.0 Type-A, 2 x USB 3.1 Type-A |
| Operating system |
|---|
| Operating system | IGEL Universal Desktop (Linux) |
| Security |
|---|
| Protection rating | IP20 |
| Security | Kensington standard slot |
| Special features |
|---|
| Special features | Integrated speaker, Fanless, Optional VESA mounting |
| Features |
|---|
| AC adapter | 36 W, External |
| Physical properties |
|---|
| Dimensions (W x H x D) | 45 x 196 x 198 mm |
| Includes |
|---|
| Includes | Power supply |
| Version |
|---|
| Version | Europe |