Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Tap to zoom in
1 of 5
Lenovo
Lenovo ThinkPad P14s G6 RAI9P 96 GB/1 TB
Display size: 35.6 cm (14.0") - Physical resolution: 1920 x 1200 WUXGA - Processor model: AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370, 2.0 GHz - RAM: 96 GB - Graphics: AMD Radeon 890M Graphics... more
The product is no longer available.
Lenovo ThinkPad P14s G6 RAI9P 96 GB/1 TB
| Product | |
|---|---|
| Product type | Mobile workstation |
| Manufacturer’s warranty | 3 years - 1st year extended on-site service, 2nd and 3rd years bring-in service (see manufacturer's website for details) |
| Display | |
| Display size | 35.6 cm (14.0") |
| Display surface | Matt |
| Physical resolution | 1920 x 1200 WUXGA |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Contrast | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Design | |
| Colour | Black |
| Processor | |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 PRO |
| Processor model | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370, 2.0 GHz |
| Memory | |
| RAM | 96 GB |
| RAM type | DDR5 |
| Clock speed | 5600 MHz |
| RAM modules (built in / max.) | 2 / 2 |
| RAM (max.) | 96 GB |
| Operating system | |
| Operating system | Windows 11 Pro 64-bit |
| Graphics | |
| Graphics type | Onboard / - |
| Graphics | AMD Radeon 890M Graphics |
| Storage | |
| SSD | 1 TB |
| SSD form factor | 1 x M.2 PCIe |
| Connectivity | |
| Wireless | Bluetooth, WLAN, WWAN (internal upgrade option) |
| Connectors | 1 x mic / headphones combo, 1 x HDMI, 1 x RJ45, 2 x USB 3.0 Type-A, 2 x USB 4.0 Type-C |
| Features | |
| Built-in webcam | 5 MP, Infrared camera |
| Keypad | Background illumination, Multi-touch touchpad, Splashproof, Copilot key |
| Drives | |
| Drives | - |
| Performance | |
| Battery technology | Li-ion |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Special features | |
| Special features | AI capabilities, Blue light filter, Dolby Atmos, Colour fastness sensor, Low power display, NVMe |
| Physical properties | |
| Dimensions (W x H x D) | 316 x 22 x 224 mm |
| Weight from | 1.39 kg |
| Security | |
| Protection rating | MIL-STD 810H |
| Security | Windows Hello, TPM 2.0, Smart card reader, Self-encrypting drive (SED) - TCG OPAL, Kensington nano slot, Integrated webcam cover, Fingerprint sensor, AMD PRO Manageability |
| Certifications | |
| Certifications | ISV certified |
| Sustainability | |
| Sustainability certifications | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold Climate+ (varies by country), TCO Certified 10 |
| CO2e impact (acc. to manufacturer) | 179 kgCO2e |
| CO2e benchmark (acc. to manufacturer) | PAIA |
| Includes | |
| Includes | Power supply (65 W) |
| Version | |
| Version | German |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certifications | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold Climate+ (varies by country), TCO Certified 10 |
| CO2e impact (acc. to manufacturer) | 179 kgCO2e |
| CO2e benchmark (acc. to manufacturer) | PAIA |
Certifications