Acer Chromebook 314 C934 Celeron 4/32 NB
| Product |
|---|
| Product type | Chromebook |
| Display |
|---|
| Display size | 35.6 cm (14.0") |
| Display surface | Matt |
| Physical resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Design |
|---|
| Colour | Grey |
| Processor |
|---|
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor model | Intel Celeron N5100, 1.1 GHz |
| Memory |
|---|
| RAM | 4 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| Operating system |
|---|
| Operating system | Google Chrome OS |
| Graphics |
|---|
| Graphics type | Onboard / - |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage |
|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory card reader | microSD |
| Connectivity |
|---|
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Connectors | 2 x USB 3.2 Type-A, 2 x USB 3.2 Type-C |
| Features |
|---|
| Built-in webcam | 1 MP HD |
| Performance |
|---|
| Battery life (max.) | 11.5 hours |
| Battery cells | 3 cells |
| Battery technology | Li-ion |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Physical properties |
|---|
| Dimensions (W x H x D) | 326 x 20 x 225 mm |
| Weight from | 1.45 kg |
| Security |
|---|
| Security | Google H1 security chip |
| Includes |
|---|
| Includes | Power supply (65 W) |
| Version |
|---|
| Version | Europe |