| Product |
|---|
| Product type | Smartphone |
| Manufacturer’s warranty | 1-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Display |
|---|
| Display size | 11.9 cm (4.7") |
| Display type | LCD |
| Physical resolution | 1334 x 750 |
| Design |
|---|
| Colour | Black |
| Processor |
|---|
| Processor model | A13 Bionic chip |
| Operating system |
|---|
| Operating system | Apple iOS |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 128 GB |
| Connectivity |
|---|
| SIM card type | Nano-SIM, eSIM |
| Wireless | Bluetooth, GPS, NFC, WLAN, WWAN |
| Mobile network standard | 3G / UMTS |
| Connectors | 1 x Lightning |
| Camera |
|---|
| Rear camera resolution | 12 MP main camera (wide-angle) |
| Front camera resolution | 7 MP (wide-angle) |
| Features |
|---|
| Features | Motion sensor, Gesture control, Compass, Quick charging function, Ambient light sensor |
| Security |
|---|
| Protection rating | IP67 |
| Security | Fingerprint sensor, Screen lock |
| Performance |
|---|
| Battery life (max.) | 13 hours |
| Battery technology | Li-ion |
| Special features |
|---|
| Special features | P3 colour gamut, Anti-smudge coating, Multi-window, True Tone display |
| Physical properties |
|---|
| Weight | 0.148 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 138 x 67 x 7 mm |
| Includes |
|---|
| Includes | Headset |
| Version |
|---|
| Version | Europe |