Tap to zoom in
1 of 9
Apple
Apple Mac Pro Tower M2 Ultra 128GB/1TB
Chassis type: Tower - Processor model: Apple M2 Ultra chip, 24-core - RAM: 128 GB - No. of processors: 1 - Graphics: 32-core Neural Engine (60-core GPU)... more
The product is no longer available.
The Mac Pro changes everything - with its combination of Apple Chip Performance and PCI extension for specialised workflows. And all configurations comes with the M2 Ultra for unbelievable performance.
This is a configuration with the following specifications: Z1JZ:
Apple M2 Ultra chip with 24-core CPU, 60-core GPU and 32-core Neural Engine
128 GB unified memory
1 TB SSD
Stainless steel frame with feet
Magic Mouse 2
Magic Keyboard with Touch ID and numpad
Final Cut Pro (Option: No)
Logic Pro (Option: No)
Other configuration options available on request:
- Tower or rack chassis
- M2 Ultra 24-core CPU with a 60-core or 76-core GPU processor
- Up to 192 GB RAM
- Playback of up to 22 streams
- Supports up to 8 displays
- Up to 7 PCI Express expansion slots
- Up to 8 TB SSD storage
- Fast wireless connections with WLAN 6E
- Supports up to 8 external displays
- Magic Keyboard with Touch ID and numpad, Magic Mouse, optionally with Magic Trackpad
Please note: Mac Pro computers are ordered and manufactured to order and are therefore excluded from return.
Apple Mac Pro Tower M2 Ultra 128GB/1TB
| Product | |
|---|---|
| Product type | Workstation |
| Manufacturer’s warranty | 1-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Processor | |
| Processor family | Apple M2 Ultra chip |
| Processor model | Apple M2 Ultra chip, 24-core |
| No. of processors | 1 |
| Memory | |
| RAM | 128 GB |
| RAM (max.) | 192 GB |
| Graphics | |
| Graphics type | Onboard / - |
| Graphics | 32-core Neural Engine (60-core GPU) |
| Storage | |
| SSD | 1 TB |
| Connectivity | |
| Slots / bays (available) | 2 x PCIe x16 |
| Slots / bays (total) | 1 x PCIe x4, 2 x PCIe x16, 4 x PCIe x8 |
| Network card | 2 x 10 Gb Ethernet |
| Connectors | 1 x mic / headphones combo, 2 x HDMI, 2 x 10 Gigabit Ethernet, 2 x USB 3.0 Type-A, 8 x Thunderbolt 4 |
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Operating system | |
| Operating system | Apple macOS |
| Special features | |
| Special features | Integrated speaker |
| Sustainability | |
| Sustainability certifications | ENERGY STAR 8.0 |
| CO2e impact (acc. to manufacturer) | 1647 kgCO2e |
| Features | |
| AC adapter | Internal |
| Includes | |
| Includes | Apple Magic Mouse 2, Apple Magic Keyboard with Touch ID + Number Pad, Power cable, USB Type-C to Lightning cable |
| Physical properties | |
| Chassis type | Tower |
| Dimensions (W x H x D) | 482 x 220 x 540 mm |
| Version | |
| Version | German |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certifications | ENERGY STAR 8.0 |
| CO2e impact (acc. to manufacturer) | 1647 kgCO2e |