| Product |
|---|
| Product type | Desktop monitor |
| Manufacturer’s warranty | 1-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Display |
|---|
| Display size | 81.3 cm (32.0") |
| Physical resolution | 6016 x 3384 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast | 1,000,000:1 |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Refresh rate (max.) | 60 Hz |
| Panel technology | IPS |
| Viewing angle (horizontal / vertical) | 89° / 89° |
| Display surface | Glossy |
| Backlight | White LED |
| Connectivity |
|---|
| Signal input | 1 x Thunderbolt 3 |
| Max. charging current (USB-C) | 96 W |
| Additional connections | USB hub |
| Design |
|---|
| Colour | Silver |
| Features |
|---|
| Features | Ambient light sensor |
| General |
|---|
| Pivot function | Yes |
| Adjustable height | Optional |
| VESA mounting points | Optional |
| Sustainability |
|---|
| Energy efficiency class | G |
| Energy efficiency class range | A - G |
| Energy consumption | 49 kWh / 1000 h |
| CO2e impact (acc. to manufacturer) | 974 kgCO2e |
| CO2e benchmark (acc. to manufacturer) | ISO 14040, ISO 14044 |
| Special features |
|---|
| Special features | Nano-texture glass, Timing controller chip (TCON) |
| Physical properties |
|---|
| Weight without stand | 7.50 kg |
| Includes |
|---|
| Includes | Power cable, Cleaning cloth, Thunderbolt (Type-C) cable |
| Version |
|---|
| Version | Europe |