| Product |
|---|
| Product type | Workstation |
| Manufacturer’s warranty | 3-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Processor |
|---|
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor model | Intel Core i5-8600, 3.1 GHz |
| No. of processors | 1 |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Memory |
|---|
| RAM | 16 GB |
| RAM type | DDR4 |
| RAM modules (built in / max.) | 1 / 4 |
| RAM (max.) | 64 GB |
| Graphics |
|---|
| Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Storage |
|---|
| SSD | 512 GB |
| Connectivity |
|---|
| Slots / bays (total) | 1 x PCIe x16, 1 x PCIe x4, 2 x PCIe x1 |
| Network card | Ethernet 10/100/1000 Mb/s |
| Connectors | 1 x audio in, 1 x audio out, 1 x mic / headphones combo, 1 x DVI-D, 1 x RJ45, 2 x DisplayPort, 2 x PS/2 |
| Operating system |
|---|
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit (pre-installed) |
| Security |
|---|
| Security | TPM 2.0 |
| Special features |
|---|
| Special features | Integrated speaker, NVMe |
| Features |
|---|
| AC adapter | 280 W, Internal |
| Includes |
|---|
| Includes | Mouse, Keyboard |
| Physical properties |
|---|
| Chassis type | Tower |
| Dimensions (W x H x D) | 180 x 375 x 304 mm |
| Version |
|---|
| Version | Europe |