Tap to zoom in
1 of 9
HMD Global
HMD T21 T612 4/64GB LTE Black Steel
Display size: 26.2 cm (10.3") - Processor model: Unisoc T612 - RAM: 4 GB - Wireless: Bluetooth, GPS, NFC, WLAN, WWAN... more
The product is no longer available.
Versatile, long lasting and entertaining
The HMD T21 offers an impressive entertainment experience with a bright 10" display and rich sound. Active stylus support enables creative working while the large screen boosts your productivity. Long-lasting battery for reliable performance. Robust and versatile - perfect for every day professional and private use.
Highlights:
- Immersive experience: Large display and clear sound for entertainment without conferences.
- Durable and enduring: Robust design and long battery life.
- Productive and creative: Touchpen support and use as a second screen.
- Safe use for kids: Google Kids Space with Family Link child lock.
HMD T21 T612 4/64GB LTE Black Steel
| Product | |
|---|---|
| Product type | Tablet |
| Manufacturer’s warranty | 3-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Display | |
| Display size | 26.2 cm (10.3") |
| Display surface | Glossy |
| Physical resolution | 1200 x 2000 |
| Aspect ratio | 5:3 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | Multi-touch |
| Design | |
| Colour | Black |
| Processor | |
| Processor family | Unisoc |
| Processor model | Unisoc T612 |
| Memory | |
| RAM | 4 GB |
| Storage | |
| Internal memory | 128 GB |
| Memory card slot | microSD |
| Storage capacity (up to) | 512 GB |
| Connectivity | |
| Wireless | Bluetooth, GPS, NFC, WLAN, WWAN |
| Mobile network standard | 4G / LTE Advanced |
| SIM card type | Nano-SIM |
| Connectors | 1 x USB 2.0 Type-C |
| Camera | |
| Rear camera | Single |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Front camera | Single |
| Front camera resolution | 8 MP |
| Operating system | |
| Operating system | Android |
| Physical properties | |
| Dimensions (W x H x D) | 157 x 248 x 8 mm |
| Weight class | ≤ 500 g |
| Special features | |
| Special features | Accelerometer, Blue light filter, Ambient light sensor |
| Performance | |
| Battery technology | Li-ion |
| Battery capacity | 8000 mAh |
| Security | |
| Security | Facial recognition |
| Protection rating | IP52 |
| Features | |
| Incl. AC adapter | No |
| Minimum power supply output (W) | 5 W |
| Maximum power supply output (W) | 18 W |
| Fast charging via USB Power Delivery | Yes |
| Version | |
| Version | Europe |