Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Tap to zoom in
1 of 7
HP
HP ProBook 450 G9 i7 16/512GB
Display size: 39.6 cm (15.6") - Processor model: Intel Core i7-1255U, 1.7 GHz - RAM: 16 GB - SSD: 512 GB - Battery life (max.): 12 hours... more
The product is no longer available.
HP ProBook 450 G9 Notebook
HP ProBook 450 G9 Notebooks pack unbeatable features in a modern design. The lightweight design means you are ideally equipped for mobile working.
- Lightweight housing with aluminium components
- With an HP Premium water-resistant keyboard
HP Privacy Camera shutter to cover the webcam
Passed MIL-STD 810H tests
- Up to 12 hours and 15 minutes of battery life
HP ProBook 450 G9 i7 16/512GB
| Product | |
|---|---|
| Product type | Notebook |
| Manufacturer’s warranty | 1-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Display | |
| Display size | 39.6 cm (15.6") |
| Display surface | Anti-reflective |
| Physical resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Contrast | 1200:1 |
| Touchscreen | No |
| Design | |
| Colour | Silver |
| Processor | |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor model | Intel Core i7-1255U, 1.7 GHz |
| Memory | |
| RAM | 16 GB |
| RAM type | DDR4 |
| Clock speed | 3200 MHz |
| RAM modules (built in / max.) | 1 / 2 |
| RAM (max.) | 32 GB |
| Operating system | |
| Operating system | Windows 11 Pro 64-bit |
| Graphics | |
| Graphics type | Onboard / - |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | |
| SSD | 512 GB |
| SSD form factor | 1 x M.2 PCIe |
| Connectivity | |
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Connectors | 1 x USB 3.1 Type-C, 1 x mic / headphones combo, 1 x RJ45, 1 x HDMI, 3 x USB 3.0 Type-A |
| Features | |
| Built-in webcam | 1 MP HD |
| Keypad | Splashproof, Multi-touch touchpad, Numeric keypad |
| Drives | |
| Drives | - |
| Performance | |
| Battery life (max.) | 12 hours |
| Battery cells | 3 cells |
| Battery technology | Li-poly |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Special features | |
| Special features | Low power display, NVMe |
| Physical properties | |
| Dimensions (W x H x D) | 359 x 20 x 234 mm |
| Weight from | 1.80 kg |
| Security | |
| Protection rating | MIL-STD 810H |
| Security | Fingerprint sensor, Integrated webcam cover, Intrusion switch, Kensington nano slot, TPM 2.0 |
| Sustainability | |
| CO2e impact (acc. to manufacturer) | 180 kgCO2e |
| Includes | |
| Includes | HP Smart Support, HP Wolf Pro Security (1 year), Power supply (45 W) |
| Version | |
| Version | Europe |
| Sustainability | |
|---|---|
| CO2e impact (acc. to manufacturer) | 180 kgCO2e |