Intel NUC 12 i7 Tall EU Barebone Mini PC
| Product |
|---|
| Product type | Mini PC |
| Manufacturer’s warranty | 3-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Processor |
|---|
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor model | Intel Core i7-1270P, 2.2 GHz |
| Memory |
|---|
| RAM type | DDR4 |
| Clock speed | 3200 MHz |
| RAM (max.) | 64 GB |
| Graphics |
|---|
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Connectivity |
|---|
| Network card | 2.5 Gb Ethernet |
| Connectors | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x DisplayPort, 1 x HDMI, 2 x Thunderbolt 4, 2 x USB 4.0 Type-C, 3 x USB 3.2 Type-A |
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Physical properties |
|---|
| Dimensions (W x H x D) | 112 x 54 x 117 mm |
| Version |
|---|
| Version | Europe |