Lenovo Tab M8 G4 3/32GB LTE
| Product |
|---|
| Product type | Tablet |
| Manufacturer’s warranty | 1-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Display |
|---|
| Display size | 20.3 cm (8.0") |
| Physical resolution | 1280 x 800 WXGA |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Touchscreen | Multi-touch |
| Design |
|---|
| Colour | Grey |
| Processor |
|---|
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | MediaTek Helio A22, 2 GHz |
| Memory |
|---|
| RAM | 3 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| RAM (max.) | 3 GB |
| Graphics |
|---|
| Graphics type | Onboard / - |
| Graphics | IMG PowerVR GE-class GPU |
| Storage |
|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory card slot | microSD |
| Storage capacity (up to) | 128 GB |
| Connectivity |
|---|
| Wireless | Bluetooth, GPS, WLAN, WWAN |
| Mobile network standard | 3.9G / LTE |
| SIM card type | Nano-SIM |
| Connectors | 1 x 3.5 mm audio female, 1 x USB 2.0 Type-C |
| Camera |
|---|
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 5 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 2 MP (wide-angle) |
| Operating system |
|---|
| Operating system | Android |
| Physical properties |
|---|
| Dimensions (W x H x D) | 198 x 120 x 9 mm |
| Weight class | ≤ 500 g |
| Performance |
|---|
| Battery life (max.) | 16 hours |
| Battery technology | Li-poly |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Includes |
|---|
| Includes | Power supply (10 W) |
| Version |
|---|
| Version | Europe |