Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Product may differ from image shown
Tap to zoom in
1 of 8
Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 G3 i5 16/256GB
Display size: 35.6 cm (14.0") - Processor model: Intel Core i5-1235U, 1.3 GHz - RAM: 16 GB - SSD: 256 GB... more
The product is no longer available.
Lenovo ThinkPad T14 Intel Gen 3 Ultrabook
Keep your productivity up wherever you work with the ThinkPad T14 Gen 3. The large 16:10 display fit into a compact notebook design helps you get the job done on the go.
Two Dolby Audio stereo speakers
With privacy shutter (integrated webcam cover)
High-performance M.2 2280 PCIe NVMe SSD
Windows 10 Pro 64-bit pre-installed through downgrade rights in Windows 11 Pro 64-bit
Year 1 Premier Support, years 2-3 bring-in service
Lenovo ThinkPad T14 G3 i5 16/256GB
| Product | |
|---|---|
| Product type | Notebook |
| Manufacturer’s warranty | 3 years - 1st year extended on-site service, 2nd and 3rd years bring-in service (see manufacturer's website for details) |
| Display | |
| Display size | 35.6 cm (14.0") |
| Display surface | Matt |
| Physical resolution | 1920 x 1200 WUXGA |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast | 700:1 |
| Touchscreen | No |
| Design | |
| Colour | Black |
| Processor | |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor model | Intel Core i5-1235U, 1.3 GHz |
| Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Onboard (of total) | 16 GB |
| RAM type | DDR4 |
| Clock speed | 3200 MHz |
| RAM modules (built in / max.) | 0 / 1 |
| RAM (max.) | 48 GB |
| Operating system | |
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit (pre-installed), Windows 11 Pro 64-bit |
| Graphics | |
| Graphics type | Onboard / - |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | |
| SSD | 256 GB |
| SSD form factor | 1 x M.2 PCIe |
| Connectivity | |
| Wireless | Bluetooth, WLAN, WWAN (internal upgrade option) |
| Connectors | 1 x mic / headphones combo, 1 x HDMI, 1 x RJ45, 2 x USB 3.0 Type-A, 2 x Thunderbolt 4 |
| Features | |
| Built-in webcam | 2 MP FHD, Infrared camera |
| Keypad | Background illumination, Multi-touch touchpad |
| Performance | |
| Battery technology | Li-poly |
| Battery capacity | 52.5 Wh |
| Physical properties | |
| Dimensions (W x H x D) | 318 x 18 x 227 mm |
| Weight from | 1.48 kg |
| Security | |
| Protection rating | MIL-STD 810H |
| Security | Fingerprint sensor, Integrated webcam cover, Kensington nano slot, Self-encrypting drive (SED) - TCG OPAL, Smart card reader, TPM 2.0 |
| Includes | |
| Includes | Power supply (65 W) |
| Version | |
| Version | German |