Nokia 215 4G 2024 Mobile Phone Peach
| Product |
|---|
| Product type | Feature phone |
| Manufacturer’s warranty | 2-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Display |
|---|
| Display size | 7.1 cm (2.8") |
| Design |
|---|
| Colour | Orange |
| Processor |
|---|
| Processor model | Unisoc T107 |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 128 MB |
| RAM | 64 MB |
| Memory card slot | microSD |
| Storage capacity (up to) | 32 GB |
| Connectivity |
|---|
| Number of SIM cards | 2 (Dual SIM) |
| SIM card type | Nano-SIM |
| Wireless | Bluetooth, WWAN |
| Mobile network standard | 4G / LTE Advanced, 3G / UMTS, 2G / GSM |
| Connectors | 1 x 3.5 mm audio female, 1 x USB Type-C |
| Performance |
|---|
| Battery life (max.) | 9 hours |
| Battery capacity | 1450 mAh |
| Physical properties |
|---|
| Dimensions (W x H x D) | 54 x 127 x 12 mm |
| Version |
|---|
| Version | Europe |