Tap to zoom in
Supermicro
Supermicro Fenway-T1XE34.2 Server
Chassis type: Tower - Server category: Single processor - Processor family: Intel Xeon E - RAM: 16 GB... more
The product is no longer available.
The Supermicro Fenway-T1XE34.2 is a powerful midi tower server.
FENWAY server systems offer tailored IT solutions that can perfectly adapt to any business's needs. Boasting Intel Scalable processors, these servers are setting the bar for performance and come with integrated accelerators as well as advanced security features.
Perfect for demanding applications such as artificial intelligence (AI), big data, cloud computing and high-performance computing (HPC), these systems are highly scalable, reliable and offer outstanding data security.
If you have specific requirements, customer server solutions are also available.
If you have any questions or would like to request a custom configuration, please contact product management.
Supermicro Fenway-T1XE34.2 Server
| Product | |
|---|---|
| Product type | Server |
| Manufacturer’s warranty | 3-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Physical properties | |
| Chassis type | Tower |
| Dimensions (W x H x D) | 193 x 424 x 525 mm |
| Processor | |
| Server category | Single processor |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor model | Intel Xeon E-2314, 2.8 GHz |
| CPU cores | 4 |
| Clock speed | 3200 MHz |
| No. of processors | 1 |
| Storage | |
| Compatible storage media | 8.9 cm (3.5") SATA |
| HDDs (built-in / max.) | 1 / 4 |
| Memory | |
| RAM | 16 GB |
| RAM type | DDR4 |
| RAM modules (built in / max.) | 2 / 4 |
| RAM (max.) | 128 GB |
| Connectivity | |
| Network card | 2 x Gigabit Ethernet |
| Connectors | 1 x VGA, 2 x RJ45, 2 x serial, 2 x USB 2.0 Type-A, 4 x USB 3.2 Type-A |
| Operating system | |
| Operating system | - |
| Features | |
| Motherboard chipset | Intel C252 |
| RAID controller | SATA RAID |
| RAID levels | 0, 1, 10, 5 |
| Graphics | |
| Graphics chip | ASPEED AST2600 |
| Performance | |
| PSUs (built in / max.) | 1 / 1 |
| Effective power | 900 W |
| Version | |
| Version | Europe |