HPE ProLiant ML110 Gen10 4110 Server
| Product |
|---|
| Product type | Server |
| Manufacturer’s warranty | 3-year limited on-site service (see manufacturer's website for details) |
| Physical properties |
|---|
| Chassis type | Tower |
| Rack units | 4.5 U |
| Dimensions (W x H x D) | 195 x 440 x 481 mm |
| Processor |
|---|
| Server category | Single processor |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor model | Intel Xeon Silver 4110, 2.1GHz |
| CPU cores | 8 |
| Clock speed | 2.1 GHz |
| No. of processors | 1 |
| Storage |
|---|
| Compatible storage media | 6.4 cm (2.5") SATA |
| HDD | Optional |
| SSD | Optional |
| HDDs (built-in / max.) | 0 / 8 |
| Memory |
|---|
| RAM | 16 GB |
| RAM type | DDR4 |
| RAM modules (built in / max.) | 1 / 6 |
| RAM (max.) | 192 GB |
| Drives |
|---|
| Drives | Optional |
| Connectivity |
|---|
| Network card | 2 x Ethernet 10/100/1000 Mb/s |
| Operating system |
|---|
| Operating system | - |
| Features |
|---|
| RAID levels | 0, 1, 10, 5 |
| Performance |
|---|
| PSUs (built in / max.) | 1 / 2 |
| Effective power | 800 W |
| Version |
|---|
| Version | Europe |