Accessories not included
Accessories not included
Accessories not included
Example configuration
Example configuration
Example configuration
Example configuration
Tap to zoom in
1 of 13
Microsoft Surface
MS Surface Book 3 15 i7 32/512GB Quadro
Display size: 38.1 cm (15.0") - Processor model: Intel Core i7-1065G7, 1.3 GHz - RAM: 32 GB - SSD: 512 GB - Battery life (max.): 17.5 hours... more
The product is no longer available.
Powerful 2-in-1 Microsoft notebook with 10th gen Intel Core processor
Four modes: Laptop, tablet, mobile studio and view.
Colour: Platinum
Graphics:
The Microsoft Surface Book 3 for Business works seamlessly with Microsoft Windows and Office and comes with enterprise-grade security features, powerful device management tool and extended productivity apps.
Quickly transform your Microsoft Surface Book 3 into an efficient desktop PC with the optional Surface Dock 2.
MS Surface Book 3 15 i7 32/512GB Quadro
| Product | |
|---|---|
| Product type | Notebook |
| Manufacturer’s warranty | 2-year advance exchange service (see manufacturer's website for details) |
| Display | |
| Display size | 38.1 cm (15.0") |
| Display surface | Glossy |
| Physical resolution | 3240 x 2160 |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Brightness | 260 cd/m² |
| Contrast | 1600:1 |
| Touchscreen | Multi-touch |
| Convertible 2-in-1 | Yes |
| Design | |
| Colour | Silver |
| Processor | |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor model | Intel Core i7-1065G7, 1.3 GHz |
| Memory | |
| RAM | 32 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| Clock speed | 3733 MHz |
| Operating system | |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Graphics | |
| Graphics type | - / dedicated |
| Graphics | 6 GB NVIDIA Quadro RTX 3000 |
| Storage | |
| SSD | 512 GB |
| Memory card reader | SD |
| Connectivity | |
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Connectors | 1 x 3.5 mm audio female, 1 x USB 3.1 Type-C, 2 x Surface Connect, 2 x USB 3.1 Type-A |
| Features | |
| Built-in webcam | 1 MP HD |
| Drives | |
| Drives | - |
| Performance | |
| Battery life (max.) | 17.5 hours |
| Special features | |
| Special features | Ambient light sensor |
| Physical properties | |
| Dimensions (W x H x D) | 343 x 15 x 251 mm |
| Security | |
| Security | Windows Hello, TPM 2.0, Facial recognition |
| Includes | |
| Includes | Power supply (127 W) |
| Version | |
| Version | German |