Tap to zoom in
1 of 10
Samsung Mobile
Samsung Galaxy A36 5G 128GB Black
Display size: 17.0 cm (6.7") - Internal memory: 128 GB - Number of SIM cards: 2 (Dual SIM) - Rear camera: Triple - Operating system: Android... more
The product is no longer available.
Samsung Galaxy A36 5G 6/128 GB Awesome Black
Experience the perfect combination of performance and design with the Samsung Galaxy A36 5G. The 6.7" Super AMOLED display with adaptive 120 Hz refresh rate delivers impressive images and fluid scrolling. The powerful Snapdragon 6 Gen 3 processor supports seamless multi-tasking and fast responses-.
Highlights:
- 50 MP triple camera with optical image stabilisation for razor-sharp pictures
- 5000 mAh all-day battery with 45 W fast charging
- IP67-rated water and dust protection
We recommend: Headsets, power adapters and cases are available separately.
Samsung Galaxy A36 5G 128GB Black
| Product | |
|---|---|
| Product type | Smartphone |
| Manufacturer’s warranty | 2-year bring-in (see manufacturer's website for details) |
| Display | |
| Display size | 17.0 cm (6.7") |
| Display type | Super AMOLED |
| Physical resolution | 1080 x 2340 |
| Design | |
| Colour | Black |
| Processor | |
| Processor model | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
| Operating system | |
| Operating system | Android |
| Memory | |
| Internal memory | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Connectivity | |
| Number of SIM cards | 2 (Dual SIM) |
| SIM card type | Nano-SIM, eSIM |
| Wireless | Bluetooth, GPS, NFC, WLAN, WWAN |
| Mobile network standard | 5G, 4G / LTE Advanced |
| Connectors | 1 x USB 2.0 Type-C |
| Camera | |
| Rear camera | Triple |
| Rear camera resolution | 50 MP main camera (wide-angle), 8 MP (ultra wide-angle), 5 MP (macro) |
| Front camera resolution | 12 MP (wide-angle) |
| Features | |
| Features | Gesture control, Quick charging function |
| Incl. AC adapter | No |
| Minimum power supply output (W) | 10 W |
| Maximum power supply output (W) | 45 W |
| Fast charging via USB Power Delivery | Yes |
| Security | |
| Protection rating | IP67 |
| Security | Facial recognition |
| Performance | |
| Battery life (max.) | 24 hours |
| Battery technology | Li-ion |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Special features | |
| Special features | Always-on display, Dolby Atmos, Gorilla Glass (scratch and shatter proof) |
| Physical properties | |
| Weight | 0.195 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 78 x 163 x 7 mm |
| Sustainability | |
| Energy efficiency class | C |
| Energy efficiency class range | A - G |
| Repairability class | C |
| Repairability index (FR) | 8.4 / 10 |
| Includes | |
| Includes | USB Type-C cable |
| Version | |
| Version | Europe |
| Sustainability | |
|---|---|
| Energy efficiency class | C |
| Energy efficiency class range | A - G |
| Repairability class | C |
| Repairability index (FR) | 8.4 / 10 |